Vishay/Dale RNC55H7151BRRSL
RNC55H7151BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7151BRRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7151BRRSL.pdf
Availability of RNC55H7151BRRSL
QUANTITY
RNC55H7151BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7151BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7151BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7151BRRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7151BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7151BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H7151BRRSL
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG SPOX 6POS 2.50MM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR SUPPORT BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 15.8MA 670 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.1A 175 MOHM datasheet.pdf