Vishay/Dale RNC55H7151BSR36
RNC55H7151BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7151BSR36
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7151BSR36.pdf
Availability of RNC55H7151BSR36
QUANTITY
RNC55H7151BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7151BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7151BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7151BSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7151BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7151BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7151BSR36
BATTERY PACK NICAD 12.0V 500MAH datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T7S 1.7" datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 860MHZ SOT115J datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf