Vishay/Dale RNC55H7152FSR36
RNC55H7152FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7152FSR36
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7152FSR36.pdf
Availability of RNC55H7152FSR36
QUANTITY
RNC55H7152FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7152FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7152FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7152FSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7152FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7152FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7152FSR36
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 340MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 3PHASE 50A datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 20POS datasheet.pdf
DEVICE MARKER MARKO CARDS-PE datasheet.pdf
BLZP 5.00/08/180LR SN OR BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf