Vishay/Dale RNC55H7153BSBSL
RNC55H7153BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7153BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7153BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7153BSBSL
QUANTITY
RNC55H7153BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7153BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7153BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7153BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7153BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7153BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7153BSBSL
FUSE PTC RESETTABLE .1A HOLD datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A DPAK datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 528POS SMD datasheet.pdf
IC BATT CHRG LI-ION datasheet.pdf
AB 4C 4#8 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 25 V datasheet.pdf