Vishay/Dale RNC55H7202BSB14
RNC55H7202BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7202BSB14
Brief Description
RES 72K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7202BSB14.pdf
Availability of RNC55H7202BSB14
QUANTITY
RNC55H7202BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7202BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7202BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7202BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7202BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7202BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7202BSB14
IC OTP 1MBIT 120NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 367.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf