Vishay/Dale RNC55H7232BSRE6
RNC55H7232BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7232BSRE6
Brief Description
RES 72.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7232BSRE6.pdf
Availability of RNC55H7232BSRE6
QUANTITY
RNC55H7232BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7232BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7232BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)72.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7232BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7232BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7232BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7232BSRE6
ATTACHEMENT HEAT REDUCER datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 850W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TXRX 9XSTREAM 100MW RS232/485 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V, 41MA OUT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
FRONT PLATE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 250W datasheet.pdf