Crystek Corporation CVCO55BE-2650-2700
CVCO55BE-2650-2700 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2650-2700
Brief Description
OSC VCO 2650-2700MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2650-2700.pdf
Availability of CVCO55BE-2650-2700
QUANTITY
CVCO55BE-2650-2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2650-2700
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2650-2700
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range2650 ~ 2700MHz
Frequency - Center2675MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 7.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)6 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2650-2700
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2650-2700 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2650-2700 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2650-2700
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC DO204AC datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
2.00MM PITCH DIL VERT 2.4MM PC datasheet.pdf
SSD SLIMSATA 6G 64GB PE SLC IND datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf