Vishay/Dale RNC55H7321BSRE6
RNC55H7321BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7321BSRE6
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7321BSRE6.pdf
Availability of RNC55H7321BSRE6
QUANTITY
RNC55H7321BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7321BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7321BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7321BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7321BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7321BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7321BSRE6
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MPD60K datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 68 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf