Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB1045-E3/45
MBRB1045-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB1045-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB1045-E3/45.pdf
Availability of MBRB1045-E3/45
QUANTITY
MBRB1045-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB1045-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBRB1045-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB1045-E3/45
Related LinksMBRB104, MBRB1045-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB1045-E3/45 Details Description
Related parts for MBRB1045-E3/45
IDC CABLE - MKR14A/MC14G/MKR14A datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 5M/10M 64-HTQFP datasheet.pdf
KIT LVDS PORT SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER SHORT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS BLACK datasheet.pdf