Vishay/Dale RNC55H7413BSB14
RNC55H7413BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7413BSB14
Brief Description
RES 741K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7413BSB14.pdf
Availability of RNC55H7413BSB14
QUANTITY
RNC55H7413BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7413BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7413BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)741k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7413BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7413BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7413BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7413BSB14
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 24POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF P2G RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LAMP 5MM BLUE 470NM CLR datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 1100VDC RADIAL datasheet.pdf