Vishay/Dale RNC55H7461FSB14
RNC55H7461FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7461FSB14
Brief Description
RES 7.46K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7461FSB14.pdf
Availability of RNC55H7461FSB14
QUANTITY
RNC55H7461FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7461FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7461FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.46k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7461FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7461FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7461FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7461FSB14
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2.5MM 6.14" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 459V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SEARAY SLIM RECT ASSY 04X15X 51 datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
SHS 1.5MM 18POS SLD HEADR NAT datasheet.pdf