Vishay/Dale RNC55H74R1BRB14
RNC55H74R1BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H74R1BRB14
Brief Description
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H74R1BRB14.pdf
Availability of RNC55H74R1BRB14
QUANTITY
RNC55H74R1BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H74R1BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H74R1BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H74R1BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H74R1BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H74R1BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H74R1BRB14
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE RF CC 50V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80M PAR/SRL 64-QFN datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 24VAC/DC DIN RAIL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 31MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf