Vishay/Dale RNC55H7500BSB14
RNC55H7500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500BSB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500BSB14.pdf
Availability of RNC55H7500BSB14
QUANTITY
RNC55H7500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7500BSB14
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 324CSBGA datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 100POS SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123 datasheet.pdf