Vishay/Dale RNC55H7500BSRSL
RNC55H7500BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7500BSRSL
QUANTITY
RNC55H7500BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7500BSRSL
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PWM STEP-DN CONV 600MA 16-WLP datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 20POS 30GOLD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR DETECTOR 5MM datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 25 SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 50.0PF SMD datasheet.pdf