Vishay/Dale RNC55H7500DSRSL
RNC55H7500DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500DSRSL.pdf
Availability of RNC55H7500DSRSL
QUANTITY
RNC55H7500DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500DSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7500DSRSL
OSC XO 1.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1/4" datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET 4/RJ45-ST F/OPT datasheet.pdf
CIR BRKR 4.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf