Vishay/Dale RNC55H7500FMBSL
RNC55H7500FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500FMBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500FMBSL.pdf
Availability of RNC55H7500FMBSL
QUANTITY
RNC55H7500FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500FMBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H7500FMBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf