Vishay/Dale RNC55H7501FRRSL
RNC55H7501FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7501FRRSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7501FRRSL.pdf
Availability of RNC55H7501FRRSL
QUANTITY
RNC55H7501FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7501FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7501FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7501FRRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7501FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7501FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H7501FRRSL
CONN PLUG HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
IC MPU I960 33MHZ 196QFP datasheet.pdf