Vishay/Dale RNC55H7502DSBSL
RNC55H7502DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502DSBSL.pdf
Availability of RNC55H7502DSBSL
QUANTITY
RNC55H7502DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502DSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7502DSBSL
IDC CABLE - MDH50K/MC50G/MDL50K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.575V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL. TYP MONOBL.47 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AQJ SSR 15A 75-264VAC datasheet.pdf