Vishay/Dale RNC55H7503FSRE6
RNC55H7503FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7503FSRE6
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7503FSRE6.pdf
Availability of RNC55H7503FSRE6
QUANTITY
RNC55H7503FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7503FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7503FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7503FSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7503FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7503FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7503FSRE6
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A Automotive, Backlight, Lighting 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
START datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES 9K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.34345K OHM 1/4W 0.01% AXL datasheet.pdf