Vishay/Dale RNC55H7593DSB14
RNC55H7593DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7593DSB14
Brief Description
RES 759K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7593DSB14.pdf
Availability of RNC55H7593DSB14
QUANTITY
RNC55H7593DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7593DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7593DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7593DSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7593DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7593DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7593DSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC 9.5W 24V 2000RPM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V T/H datasheet.pdf