Vishay/Dale RNC55H75R6BSB14
RNC55H75R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R6BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R6BSB14.pdf
Availability of RNC55H75R6BSB14
QUANTITY
RNC55H75R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R6BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R6BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H75R6BSB14
MOSFET N-CH 60V 150MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT SUR 15POS .8MM TIN datasheet.pdf
RES MO 1W 27K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6563(250W) datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
2 X 3 POS MALE HORIZ SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf