Souriau Connection Technology MS27466T11F4S
MS27466T11F4S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11F4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T11F4S.pdf
Availability of MS27466T11F4S
QUANTITY
MS27466T11F4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11F4S
Internal Part NumberEIS-MS27466T11F4S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11F4S
Related LinksMS2746, MS27466T11F4S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T11F4S Details Description
Related parts for MS27466T11F4S
MOSFET N-CH 200V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
2.3 6POS CAP ASSY datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 11POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 91W datasheet.pdf