Vishay/Dale RNC55H7680BRB14
RNC55H7680BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7680BRB14
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7680BRB14.pdf
Availability of RNC55H7680BRB14
QUANTITY
RNC55H7680BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7680BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7680BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7680BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7680BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7680BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7680BRB14
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC DO204AC datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf