Vishay/Dale RNC55H7871BRB14
RNC55H7871BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7871BRB14
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7871BRB14.pdf
Availability of RNC55H7871BRB14
QUANTITY
RNC55H7871BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7871BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7871BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7871BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7871BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7871BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7871BRB14
LED RED CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .150 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 9A DO201AD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FR-2 9C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf