Vishay/Dale RNC55H7871DSRSL
RNC55H7871DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7871DSRSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7871DSRSL.pdf
Availability of RNC55H7871DSRSL
QUANTITY
RNC55H7871DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7871DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7871DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7871DSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7871DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7871DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7871DSRSL
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 16POS R/A datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
27W2 M SOLDER CUP 30 AMP POWER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
0.47UF 200V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf