Vishay/Dale RNC55H7873FSR36
RNC55H7873FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7873FSR36
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7873FSR36.pdf
Availability of RNC55H7873FSR36
QUANTITY
RNC55H7873FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7873FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7873FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7873FSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7873FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7873FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7873FSR36
IC 12-BIT 40KHZ SMPL A/D 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 3.6K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR GUIDE PIN datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MOD FRONT END RX 32CH ULTRA SD datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 10V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf