Vishay/Dale RNC55H78R7FSB14
RNC55H78R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H78R7FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H78R7FSB14.pdf
Availability of RNC55H78R7FSB14
QUANTITY
RNC55H78R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H78R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H78R7FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H78R7FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H78R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H78R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H78R7FSB14
RES 23.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SELECTOR MUX QUAD 2-1 16SO datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-24AWG GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf