Vishay/Dale RNC55H7961BRBSL
RNC55H7961BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7961BRBSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7961BRBSL.pdf
Availability of RNC55H7961BRBSL
QUANTITY
RNC55H7961BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7961BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7961BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7961BRBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7961BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7961BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H7961BRBSL
TVS DIODE 3.5VWM SOD523 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 32POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 19/32"X11/16" datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
IC FPGA 198 I/O 352CQFP datasheet.pdf
CONN CIRCULAR datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 14KV SCREW datasheet.pdf