Vishay/Dale RNC55H79R6BSBSL
RNC55H79R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H79R6BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H79R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55H79R6BSBSL
QUANTITY
RNC55H79R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H79R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H79R6BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H79R6BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H79R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H79R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H79R6BSBSL
IC 8ST SHIFT/STORE BUS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 1-1/2X132" A CRS datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V 10% X7R 0805 datasheet.pdf