Vishay/Dale RNC55H8060BSR36
RNC55H8060BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8060BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8060BSR36.pdf
Availability of RNC55H8060BSR36
QUANTITY
RNC55H8060BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8060BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H8060BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8060BSR36
Related LinksRNC55H8, RNC55H8060BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8060BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H8060BSR36
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
IC MUX DISPLAYPORT/PCIE 56TQFN datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 36COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
ATTENUATOR N TYPE datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4K OHM 25W datasheet.pdf