Vishay/Dale RNC55H80R6DSB14
RNC55H80R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H80R6DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H80R6DSB14.pdf
Availability of RNC55H80R6DSB14
QUANTITY
RNC55H80R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H80R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H80R6DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H80R6DSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H80R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H80R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H80R6DSB14
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC PMU PROGR MULTIFUNCTION 40LLP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8PIN KEY B W/END CAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 370POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6V 1206 datasheet.pdf