Vishay/Dale RNC55H8160BRB14
RNC55H8160BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8160BRB14
Brief Description
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8160BRB14.pdf
Availability of RNC55H8160BRB14
QUANTITY
RNC55H8160BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8160BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8160BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8160BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8160BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8160BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8160BRB14
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SCT3250EX 15.68" 8" EX112 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB FP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf