Vishay/Dale RNC55H8161BSRSL
RNC55H8161BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8161BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8161BSRSL.pdf
Availability of RNC55H8161BSRSL
QUANTITY
RNC55H8161BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8161BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8161BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8161BSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8161BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8161BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8161BSRSL
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 30ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-1272-A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN 4WAY DIVIDER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A datasheet.pdf