Vishay/Dale RNC55H8203BSRE6
RNC55H8203BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8203BSRE6
Brief Description
RES 820K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8203BSRE6.pdf
Availability of RNC55H8203BSRE6
QUANTITY
RNC55H8203BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8203BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8203BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8203BSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8203BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8203BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8203BSRE6
IC OPAMP BUFFER 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 19POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf