Vishay/Dale RNC55J5112BSR36
RNC55J5112BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSR36
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSR36.pdf
Availability of RNC55J5112BSR36
QUANTITY
RNC55J5112BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5112BSR36
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO 16BIT SER 24VQFN datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-QSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf