Vicor Corporation VI-B40-CU-F4
VI-B40-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-CU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-CU-F4.pdf
Availability of VI-B40-CU-F4
QUANTITY
VI-B40-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B40-CU-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-CU-F4
Related LinksVI-B40, VI-B40-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-CU-F4 Details Description
Related parts for VI-B40-CU-F4
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V 6-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 30POS datasheet.pdf
BACKSHELL 50POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 90V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf