Vishay/Dale RNC55H8250BRBSL
RNC55H8250BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8250BRBSL
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8250BRBSL.pdf
Availability of RNC55H8250BRBSL
QUANTITY
RNC55H8250BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8250BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8250BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8250BRBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8250BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8250BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H8250BRBSL
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5A 8DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/O BRAKE 10 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf