Vishay/Dale RNC55H8251BRB14
RNC55H8251BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8251BRB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8251BRB14.pdf
Availability of RNC55H8251BRB14
QUANTITY
RNC55H8251BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8251BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8251BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8251BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8251BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8251BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8251BRB14
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf