Vishay/Dale RNC55H8251BRBSL
RNC55H8251BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8251BRBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8251BRBSL.pdf
Availability of RNC55H8251BRBSL
QUANTITY
RNC55H8251BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8251BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8251BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8251BRBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8251BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8251BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H8251BRBSL
IDC CABLE - HSR14H/AE14M/HSR14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6500UF 50V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 4W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FILTER EMI 100PF 50V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL datasheet.pdf