Vishay/Dale RNC55H8253DSRE6
RNC55H8253DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8253DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8253DSRE6.pdf
Availability of RNC55H8253DSRE6
QUANTITY
RNC55H8253DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8253DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H8253DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8253DSRE6
Related LinksRNC55H8, RNC55H8253DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8253DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H8253DSRE6
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM PROM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 36MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf