Vishay/Dale RNC55H8253FRB14
RNC55H8253FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8253FRB14
Brief Description
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8253FRB14.pdf
Availability of RNC55H8253FRB14
QUANTITY
RNC55H8253FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8253FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8253FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8253FRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8253FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8253FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8253FRB14
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22.5A TO-220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CUTOFF PLUNGER datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf