Vishay/Dale RNC55H8253FSBSL
RNC55H8253FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8253FSBSL
Brief Description
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8253FSBSL.pdf
Availability of RNC55H8253FSBSL
QUANTITY
RNC55H8253FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8253FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8253FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8253FSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8253FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8253FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8253FSBSL
SIDACTOR BI 180V 3000A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BACKPLANE VME J2 9-SLOT MONO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7.3A 19 MOHM TH datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM ROUND datasheet.pdf
SCZ 3.81/11/180FI SN BK BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf