Vishay/Dale RNC55H8253FSRSL
RNC55H8253FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8253FSRSL
Brief Description
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8253FSRSL.pdf
Availability of RNC55H8253FSRSL
QUANTITY
RNC55H8253FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8253FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8253FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8253FSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8253FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8253FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8253FSRSL
IDC CABLE - MPL40K/MC40M/MPL40K datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 6POS datasheet.pdf
RES 18.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
711FXE3-ST-15-HV SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf