Vishay/Dale RNC55H8350BRB14
RNC55H8350BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8350BRB14
Brief Description
RES 835 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8350BRB14.pdf
Availability of RNC55H8350BRB14
QUANTITY
RNC55H8350BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8350BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8350BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8350BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8350BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8350BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8350BRB14
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
MOD MODEM DATA 1KM 868MHZ SIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.05 OHM 5% 10W datasheet.pdf