Vishay/Dale RNC55H8351BRB14
RNC55H8351BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8351BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8351BRB14.pdf
Availability of RNC55H8351BRB14
QUANTITY
RNC55H8351BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8351BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8351BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8351BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8351BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8351BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H8351BRB14
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMCJ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf