Vishay/Dale RNC55H8450DSRSL
RNC55H8450DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8450DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8450DSRSL.pdf
Availability of RNC55H8450DSRSL
QUANTITY
RNC55H8450DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8450DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8450DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8450DSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8450DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8450DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H8450DSRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STACKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.39A 210 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf