Vishay/Dale RNC55H84R5FSRSL
RNC55H84R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H84R5FSRSL
Brief Description
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H84R5FSRSL.pdf
Availability of RNC55H84R5FSRSL
QUANTITY
RNC55H84R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H84R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H84R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H84R5FSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H84R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H84R5FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H84R5FSRSL
IC BRIDGE 3PH 1200V 130A MTK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 14-18AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 21POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf