Vishay/Dale RNC55H8662FMRSL
RNC55H8662FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8662FMRSL
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8662FMRSL.pdf
Availability of RNC55H8662FMRSL
QUANTITY
RNC55H8662FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8662FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8662FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8662FMRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8662FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8662FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H8662FMRSL
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
TO-268 SMD HEAT SINK ANODZD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.00024 OHM 0.5% datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 600W datasheet.pdf