Vishay/Dale RNC55H86R6FSRSL
RNC55H86R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H86R6FSRSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H86R6FSRSL.pdf
Availability of RNC55H86R6FSRSL
QUANTITY
RNC55H86R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H86R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H86R6FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H86R6FSRSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H86R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H86R6FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H86R6FSRSL
TIE PAN TY REL 50LB 14.5" datasheet.pdf