Vishay/Dale RNC55H87R6BRB14
RNC55H87R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H87R6BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H87R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H87R6BRB14
QUANTITY
RNC55H87R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H87R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H87R6BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H87R6BRB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H87R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H87R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H87R6BRB14
CONN RCPT .100" 31POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER CT 22POS datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 40KA datasheet.pdf
IC FLASH 1MB 8UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf